Znovuzrození fotbalu TJ EMĚ

Znovuzrození fotbalu TJ EMĚ. Botafogo uvolní místo tradiční značce

Mělník /ROZHOVOR/ – Fotbalový klub Botafogo Mělník už v podzimních mistrovských soutěžích sice nenajdeme, avšak hráči a příznivci tohoto populárního mělnického klubu nemusejí mít strach. Fotbal na hřišti Na Polabí bude pokračovat dál, ale od podzimu už pod hlavičkou TJ EMĚ Mělník. „Souhlas s přejmenováním posvětil Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, který ve svém komuniké ze dne 7. února udělil Botafogu Mělník výjimku k převodu práv a povinností na klub TJ EMĚ Mělník,“ vysvětlil změnu předseda klubu Karel Benda, který nám odpověděl na další otázky.

Kdy vznikl nápad a co vás vedlo k přesunu FK Botafogo pod TJ EMĚ?

Prvotní myšlenka vznikla už před několika lety při rekonstrukci fotbalového hřiště Na Polabí. Vždy se tady fotbal hrál a byla by škoda v této tradici nepokračovat. Bohužel fotbal TJ EMĚ zhruba před patnácti lety zanikl, ale nám se podařilo začlenit fotbal zpět pod křídla TJ EMĚ.

Stáváte se tak vlastně nástupcem slavné éry fotbalistů TJ EMĚ.

Přesně tak. Proto používáme logo fotbalu TJ EMĚ a hrajeme pod jeho tradičními barvami, to je v černobílé. Kdysi byl fotbal TJ EMĚ na celkem vysoké úrovni a všichni kolem klubu toho pro fotbal hodně udělali. Bylo by nám líto nepokračovat v jejich šlépějích.

Co očekáváte od začlenění fotbalu do TJ?

Na jedné straně pokračování v tradici, která vznikla kolem roku 1909, na druhé straně zajištění lepšího financování práce s dětmi, která je pro nás prioritní. Rovněž propojení s ostatními sporty, které spadají pod TJ EMĚ, je pro nás důležité.

V klubu se věnujete hlavně mládeži. Jaké jsou vaše sportovní cíle?

Mládež je základ. Je třeba se mladým lidem věnovat, zajistit jim dobré možnosti sportovního vyžití, a to platí hlavně pro dnešní počítačovou dobu, která sportu moc nefandí. Doufáme, že široká sportovní nabídka TJ EMĚ přiláká řady nových mladých sportovců. Aby mělničtí fotbalisté opět dosáhli na vyšší soutěže, je určitě třeba více spolupracovat i s ostatními fotbalovými kluby celého okresu. Pouze tak je možné se vykopat do vyšších soutěží.

V areálu Na Polabí jste jako klub udělali spoustu práce. Máte velkou zásluhu na jeho zachování.

Areál jsme převzali v bezútěšném stavu těsně předtím, než se z něj mělo stát parkoviště. Všichni investovali mnoho volného času, často i vlastních financí, aby se hřiště podařilo zrekonstruovat. Tím naše práce ovšem nekončí. Stále je třeba hřiště udržovat, vylepšovat, starat se o trávník a řešit problémy s tím spojené.

Areál je umístěn prakticky uprostřed největšího mělnického sídliště, takže o přísun sportovců asi nemáte nouzi?

Právě proto je důležité nabídnout tolika dětem a mládeži prostor ke sportovnímu vyžití. V našem areálu mohou hrát nejen fotbal, ale také volejbal, házenou, basketbal nebo se třeba věnovat pěší turistice. Fotbal TJ EMĚ investoval do vzdělání svých trenérů, kteří jsou připraveni se plnohodnotně věnovat mladým sportovcům.

Na rekonstrukci ale čekají i další sportoviště v areálu. Jaké jsou cíle TJ na jejich další využití?

Nedávno prošlo rekonstrukcí hlavní volejbalové hřiště, ale ještě je nutné postavit kabiny pro děti u dvou tréninkových hřišť. Hřiště házené se může těšit na nové osvětlení a v neposlední řadě určitě všechny potěší zpráva, že hospoda Rasovna je v novém pronájmu. V budoucnu bychom rádi organizovali fotbalové turnaje pro mládež, krajské finále fotbalových přípravek a celý areál se dá využít k organizaci akce Sport pro všechny, která se pořádá vždy v září.

JAROMÍR HEJNA
Zdroj: http://melnicky.denik.cz/fotbal_region/znovuzrozeni-fotbalu-tj-eme-botafogo-uvolni-misto-tradicni-znacce-20170407.html